
"Bánfi- Csizmadíja Edit HR szakértő, Szervezetfejlesztő, Gestalt Executive Business coach kezei között való formálódott át a MeseErdő projektünk, egy innovatív vállalati programmá, ahol az intenzív tréning technikák meseterápiás eszközökkel, és természetművészeti alkotó gyakorlatokkal egészülnek ki. A meseterápiás és természetművészeti gondolkodás mindeközben változatlan maradt, és nem engedtük el az eredeti vezérfonalat sem. A természet rombolás fizikai oldalára koncentráló tevőleges, vagy elméleti munka helyett, a természettel való lelki kapcsolódás pontjait keressük akár erdőben, akár tárgyalóban dolgozunk. A célunk, hogy a környezettvédelem ne egy kötelező, kipipálandó tétel legyen a szervezet tevekénység listáján, hanem egyéni és közösségi szinten is inspiráló, feltöltő, mély belső átalakulást adó ZÖLD program.
Amire építeni lehet.
Program ami megalapozhat minden egyéb környezettudatossági, természetvédelmi törekvést.

Miért kulcsfontosságú az egyén környezeti kapcsolódását segíteni?
A szervezeti vagy közösségi törekvéseket is egyének valósítják meg, ha létre tudjuk hozni a belső elkötelezettséget, ha sikerül megtalálnunk, vagy megerősítenünk az egyén és a környezet között húzódó, olykor elfeledett vagy egészen vékonyra kopott köteléket, az hatékony és innovatív munkát von magával. Ez visszafelé is igaz, hiszen e belső igény és elkötelezettség nélkül, minden elvégzett környezettudatos tevékenység hatása is messze elmarad a lehetőségektől. Nem válik élővé, nem lángol fel és nem képes hosszú távon változást hozni.
Egyszer Boldizsár Ildikónál olvastam ezt a rövid Anthony de Mello történetet:
"Egy öreg zarándok ballagott a Himalája hegyei közt, amikor csikorgató hidegben elkezdett esni az eső. Egy fogadós megszólította: - Apókám, hogy fog maga ebben az időben célhoz érni? Az öreg vidáman válaszolt: - A szívem már ott van, ezért a testem többi részének könnyű követnie."
Edittel nagyot álmodtunk, magasra küldtük fel a szívünket, és óriási öröm, hogy nem vagyunk egyedül ebben, útitársakra, segítőkre találtunk és az elképzelésünket ilyen rangos kitüntetéssel ismerték el.
2025-ben a Magyar tudományos akadémia Miskolci Területi Bizottsága és az észak-magyarországi kereskedelmi és iparkamarák által megítélt, Észak-Magyarországi Innovációs Díjat vehettük át. Januárban pedig a Tréneri Edzőtábor Egyesület - "Év Trénere 2024" díj jelenléti kategóriájának döntősei lettünk."

Jelenlegi gazdasági környezetünkben maguk a környezetvédelemre adott megoldások sokszor csak tüneti kezelések, kozmetikázások és gyakran, olyan látszat tevékenységek, amik valódi hatás nélküli programokként vannak jelen külső kényszerek, szabályozások és törvények hatásásra. A környezetvédelem és környezeti nevelés kizárólag az ökológiai krízis anyagi, technikai vonatkozásaira összpontosít. A krízisből visszafelé haladva próbál meg változást elérni. Ez így láthatóan nem valósul meg, csupán a krízis tüneteit kezeli, az okokat és a krízis kialakulásának lépcsőit nem veszi figyelembe. A túl sok technika okozta krízist, még több technikával igyekszik kezelni, természethiányos zavar keletkezik.
GreenSpire Program Célja
Vállalati környezetünkben elvárt teljesítésként és előírásként jelenik meg a környezetünk védelme. Ezek részben integrált rendszerekben működve, vagy elszigetelt programokként jelennek meg. A vállalati környezet esetekben nem alkalmas a mélyebb, attitűd szintű változtatásra a környezettudatosítás terén. Napjainkba rengeteg törekvést és különböző csillogó programot látunk részben előírás teljesítésként, részben tenni akaró, lelkes, de a környezeti kapcsolódások szintjén felületesen mozgó programokkal, melyek a nyílt nagyméretű sebre csak ragtapaszként hatnak és nem hoznak hatékonyságot sem paradigmaváltás, sem viselkedési és cselekvési szinten.

Egyedülálló új GREENSpire Programunkkal célunk, hogy a környezettvédelem nem egy kipipálandó tétel legyen a vállalt által végzett tevekénységek listáján, hanem valós eredményekkel támogassa meg az üzleti hatékonyságot, váljon részeké a vállalt mindennapjainak mind a gondolkodás, mind a cselekvés és rekreáció terén.
Míg a megszokott, rendszerek által kötelező és piacon lévő tudományos információ halmaz megosztása és rögzítése helyett programunkban arra törekszünk, hogy a természettől való elszakadás, elidegenedés és érdektelenség okait vizsgálva kínáljunk valós megoldó kulcsokat.

Célunk, hogy a mozaikszerűen összerakott virtuális vagy tudományos információhalmaz helyett jelenjen meg:
- Át- és megélhető, saját érzékszerveinkkel megtapasztalható látható, szagolható, érezhető, hallható valóság megélése
- Képernyőről nem tanulható érzelmi összekapcsolódás,
- A természettel való egység érzésének kialakításának növelése
- Környezetünk értéktelen dolgainak értékessé változtatása
képessé váljunk:
- Magunkat, mint a környezetünkben minőségi változtatásra alkalmas személy látni.
- A körülöttünk lévő jó és rossz dolgokat szétválogatni, átértelmezni, a rendetlen összerendezésére.
- Felismerni azt, hogy emberként az élővilág szerves alkotó részei vagyunk.
- A természet tiszteletére alapozott szemléletet kialakítani, amikor belső igényként jelenik meg a környezettel való összekapcsoltság.
növeljük:
- A környezeti nevelést, ökológiai tudatformálást.
- A perspektívaváltást.
- A feltöltődést, regenerálódást.
- A jó gyakorlat kialakítását.
